S návratem do školních lavic v září čeká na děti opět i tvrdý režim povinného testování. Vzhledem k tomu, že očkování proti covidu je nyní možné až od dvanácti let a mezi nejnižší věkovou skupinou o něj není příliš zájem, většina žáků nebude mít na výběr a testům se nevyhne. Pokud by však děti nebo jejich rodiče testování odmítali, připravil již resort Adama Vojtěcha (za ANO) plán jejich znevýhodnění. Neotestované nebo neočkované děti budou muset být ve třídách v roušce či respirátoru, podle vládních plánů by navíc měly svačit nebo obědvat v oddělených místnostech, separovaně by navíc měly chodit i na toaletu. Zda vláda plánuje školy v případě špatné epidemické situace na podzim znovu zavírat, resort nesdělil.

https://echo24.cz/a/SktA7/chysta-se-diskriminace-netestovanych-deti-vetridach-vrousce-najidlo-azachod-oddelene

 

Ministerstvo školství počítá s tím, že žáci a studenti, kteří se na počátku příštího školního roku neotestují na covid-19, budou muset při vyučování nosit respirátor či roušku. Výjimku budou mít ti, kteří budou očkovaní, případně doloží, že nemoc prodělali. Kdo odmítne, nebude se moci účastnit prezenční výuky.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kdo-se-neotestuje-bude-ve-skole-sedet-v-rousce-planuje-ministerstvo-40364978?fbclid=IwAR0iy1Crf2eFYouFu1_oS_LABc9996itKgbT1anHgox6ymioWPuhdsxr0WQ

 

Testování ve školách začalo 12. dubna s návratem prvních skupin dětí z výuky na dálku zpět do lavic. Stát pro školy zajistil neinvazivní antigenní testy se samoodběrem z přední části nosu. Přesnější PCR testování si školy mohly zajistit samy. Ve školách se do 22. června podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) provedlo asi 11,5 milionu testů žáků a zaměstnanců, nákaza se potvrdila v 0,04 procenta případů.
Zdroj:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/....

Tak proč se budou od září dále testovat zdravé děti?

Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových opatření ministerstva zdravotnictví bylo nezákonné. Podle nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) chyběla pro takový postup opora v zákoně. Ministerstvo může mimo nouzový stav podle pandemického zákona plošně omezit vysoké školy, nikoli mateřské a základní školy. 

https://echo24.cz/a/SvrVh/plosne-uzavreni-skol-a-skolek-bylo-nezakonne-rozhodl-nejvyssi-spravni-soud

 

Svaz měst a obcí ČR požaduje, aby žáci a studenti nemuseli nosit ve škole roušky. Za současné epidemické situace a v kontextu dalších rozvolňování protikoronavirových opatření považuje nošení ochrany úst a nosu za bezpředmětné. V dopise s požadavkem oslovil premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Zkušenosti z minulých týdnů ale potvrzují, jak náročné je pro děti trávení celé výuky v rouškách a respirátorech, a to jak psychicky, tak fyzicky," uvedl předseda svazu František Lukl v dopise."

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svaz-mest-a-obci-chce-zrusit-povinnost-nosit-rousky-ve-skolach.A210531_134836_domaci_lre

 

 

 

Přerov 29. dubna (ČTK) - Základní škola a Mateřská škola Troubky na Přerovsku se rozhodla nepožadovat po dětech v rozporu s nařízením ministerstva zdravotnictví povinné nošení roušek. Absolvování výuky bez roušek má podle ředitele i značnou podporu rodičů, řekl dnes ČTK ředitel školy Petr Vrána. Školáci se nemuseli v pondělí ani povinně testovat, antigenní testování s výběrem ze tří druhů testů však zavedla škola opět dnes. Podle ředitele vyplynulo ze strany rodičů, že se samotným testováním potomků zásadní problém nemají. Situací na škole se již zabývá hygiena i obec, jejich stanovisko ČTK zjišťuje.

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe: sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním.

V pondělí 19. 4. 2021 se v Semilech konalo shromáždění na podporu ředitele waldorfské školy Mgr. Ivana Semeckého, který umožnil účast na výuce dětem určených ročníků „bez podmínek“. Rada města Semily pak téhož dne v 19 hodin jednala o odvolání pana Semeckého z postu ředitele.

Těsně před jednáním Rady se nám podařilo s panem ředitelem setkat a nahrát rozhovor, přinášíme Vám jeho zkrácený přepis. Rozhovor s panem Semeckým vedli Zuzana Křenková, David Bartůšek, Zdeněk Jarolímek  a Jana Jarolímková – waldorfští rodiče a členové spolku W alternativa z Brna.

https://www.dailymotion.com/video/x80tm92

<div style="position:relative;padding-bottom:56.25%;height:0;overflow:hidden;"><iframe style="width:100%;height:100%;position:absolute;left:0px;top:0px;overflow:hidden" frameborder="0" type="text/html" src="https://www.dailymotion.com/embed/video/x80tm92" width="100%" height="100%" allow="autoplay" allowfullscreen></iframe></div>

Odmítl povinně testovat žáky, byl odvolán: Podám žalobu, hájím právo dětí na školu, říká bývalý ředitel Semecký.


 

Proč nenutím žáky k testům na covid a nošení roušek během výuky ve třídě

Rozhovor s ředitelem základní a střední Waldorsské školy v Semilech o důvodech proč nemusí žáci dělat testy na covid a nosit roušky ve třídě

Proč nemusí žáci Waldosfké školy v Semilech dělat testy na covid a nosit roušky ve třídě