Pedagogové, rodiče, psycholog, studentka, lékařka a právník spolu se zainteresovanou veřejností budou hledat pozitivní přístupy a řešení pro případy společenských krizí dopadajících na školy, školáky, studenty, pedagogy i rodiče. Zveme i zodpovědné politiky, úředníky a média.

Kulatý stůl se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 16 do 18.30 v Klubu Lávka, Novotného lávka 1, Praha 1
Debata bude živě vysílána: https://fb.me/e/4XNyBZfCJ

Pozvánku v PDF formátu naleznete v příloze

Akce je určena zejména pro pedagogickou obec, rodiče, studenty, zodpovědné úředníky a politiky i pro novináře a pro všechny příznivce zdravého školství.

Setkání bude hledat odpovědi na tyto okruhy otázek:

Co se dělo ve školách v době covidové krize a jaké to mělo následky?
Jak zvládat školy a vzdělávání v krizích lépe?
Umíme vést respektující komunikaci mezi dětmi, rodiči a školou?    
Máme konkrétní praktické příklady pozitivní praxe a jak se o nich dozvědět?

Panelové diskuse se zúčastní:  

MUDr. et Mgr. Jana Králová, pediatrička, setkává se s negativními dopady covidových  restrikcí u svých dětských pacientů i vlastních tří dětí
Mgr. Helena Lánská, učitelka základní školy na Liberecku, čelila  dopadu covidových restrikcí na děti, matka dvou dětí
PhDr. Jaroslav Simon, pražský klinický psycholog s privátní praxí, má zkušenosti s vlivem covidového období na děti i dospělé a s jejich terapií  
Štěpánka Uková, studentka třetího ročníku konzervatoře, zdárně přečkala distanční výuku a svou osobní i studijní krizi
Mgr. Petr Vrána, ředitel Základní školy a Mateřské školy v Troubkách, táta tří dcer
Mgr. David Zahumenský, advokát, snaží se od začátku covidové krize společně se svou ženou, právničkou Mgr. Vendulou Zahumenskou, Ph.D., zahovat prostřednictvím žalob právní stát, společně učí dceru a syna doma

Kontext:

Během dvou let státem nezvládnuté covidové krize podstatně vzrostl počet dětí a mladých lidí s psychickými problémy, přičemž podle odborníků velikost problému s časem ještě naroste. Krize zároveň prohloubila chronické problémy našeho školství, zejména slabý důraz na svobodné a tvůrčí myšlení.

Psychosociální dopady na mladou generaci mají a budou mít negativní a dlouhodobý celospolečenský dopad dosud těžce předvídatelných rozměrů, např. další oslabení či ztrátu kritického myšlení i morálního zakotvení, pochybnosti o vlastním zdraví, útlum přirozeného zájmu o svět, výrazné posílení závislostí, zejména na virtuální „realitě“, či poslušné následování sporných autorit.

Jednu krizi vzápětí vystřídala další a veřejný prostor zaplnila válka na Ukrajině.  Strach šířený médii opět prosakuje do rodin i škol a tak jako při covidové krizi dopadá především na děti. Strach je přitom velmi toxickým prostředím pro zdravý vývoj mladých lidí. V situaci, kdy vedle covidové krize svět čelí krizím zcela reálným, jako je ekonomická, energetická, uprchlická, klimatická či destrukce ekosystémů, je klíčovou výzvou dobře připravit mladé lidi do jiného světa než byl ten, v němž jsme relativně klidně žili v Evropě po desítky let.

Akce volně navazuje na tiskovou konferenci Iniciativy 21 na téma Školy, děti, psychika - alarmující dopady covidové krize, https://iniciativa21.cz/16-03/.

Kontakty:

RNDr. Jan Piňos, mluvčí Iniciativy 21, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 720 552 888, 602 436 018
Bc. Petra Quirke, koordinátorka občanských aktivit a kampaní, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 605 471 465

Těšíme se na setkání s Vámi a prosíme o předběžné potvrzení účasti na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

1. 9. 2022 otevřeme v Turnově 1. třídu Základní školy Lesves s.r.o. pro cca 20 dětí. Jedná se o soukromou školu s waldorfskou pedagogikou.

Počítáme se školným 4 000,- Kč měsíčně. Třídním učitelem bude M.Ed Jan Slavík, DiS.

Zápis plánujeme na konec dubna. Aktuálně čekáme na vydání rozhodnutí ministerstva školství, následně spustíme stránky a vše upřesníme.

S dotazy se můžete obracet na ředitele školy Mgr. Ivana Semeckého tel. 737 652 191.

https://lesves.cz/

Vždy mě u srdce zahřeje setkání s někým, kdo přináší naději ❤️ Pan ředitel Petr Vrána mezi takové patří a má můj obdiv za svou odvahu postavit se za děti 💪 Respekt. A přání, aby byl inspirací pro mnohé další, kteří zatím svou odvahu nenašli 🙏

CHCI ŽÍT VE SVOBODNÉ ZEMI! ✌️🕊 M.

Iniviativa Vraťme děti do školy BEZ PODMÍNEK!

❤👉 Ředitel ZŠ Petr Vrána hájí zájmy dětí 👈❤

⭐️🎥 ODKAZ NA VIDEO:

Ředitel základní školy v Troubkách je jedním z řady ředitelů, učitelů a pedagogických pracovníků, se kterými naše iniciativa natočila video o současné situaci ve školství z podhledu těch, kteří se nebáli postavit proti šikaně a diskriminaci našich dětí ve školách. V tomto projektu vám v následujících dnech postupně přineseme příběhy statečných lidí, pro které jsou důležité pojmy jako svědomí, právo, svoboda a vzdělání bez šikanózních podmínek. Takových odvážných je čím dál více a všichni jsou velkou inspirací a povzbuzením pro ostatní. Pokud i vy víte o někom takovém, rádi jeho příběh také zveřejníme. Děkujeme a přejeme vám i nám všem hodně sil a odvahy v této náročné době.

Tým iniciativy Vraťme děti do školy BEZ PODMÍNEK!

informace-pro-skoly-prazdninovy-provoz-a-rezim-v-zari-2021-final.pdf

INFORMACE PRO ŠKOLY – PRÁZDNINOVÝ PROVOZ A REŽIM ZAČÁTKU ŠKOLNÍHO ROKU 2021/2022
INFORMACE PRO OBDOBÍ LETNÍCH PRÁZDNIN
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že provoz koronalinky/koronamailu bude během letních prázdnin přerušen. Obnovení se předpokládá v druhé polovině srpna.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že povinné testování zaměstnanců bylo od 1. července 2021 zrušeno a také byla zrušena specifická pravidla pro testování při vzdělávání s tím, že epidemiologická opatření včetně dokládání testování v některých případech se řídí obecnými pravidly (k tomu viz dále).

Upozornění SÚKL k nežádoucím účinkům vektorových vakcín proti COVID-19
 
(Tento informační e-mail je rozesílán dle kontaktních adres uvedených v Registru poskytovatelů zdravotních služeb poskytovatelům zdravotních služeb lůžkové péče a poskytovatelům zdravotních služeb s odborností všeobecné lékařství)
 
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,Vážená paní, vážený pane,

vzhledem k tomu, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozoruje nedostatečnou informovanost některých lékařů o identifikovaném velmi vzácném, avšak závažném riziku nežádoucího účinku očkování vektorovými vakcínami proti COVID-19, chtěla bych Vás na toto riziko a případnou léčebnou a diagnostickou intervenci s ním spojeným upozornit a požádat o předání této informace v rámci Vaší nemocnice (pokud je adresátem tohoto e-mailu vedení nemocnice). Jedná se o riziko velmi vzácného ale závažného nežádoucího účinku vakcín Vaxzevria (dříve COVID-19 Vaccine AstraZeneca) a COVID-19 Vaccine Janssen - syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS). Tento nežádoucí účinek je závažný a vyžaduje specializovanou léčbu. Lékaři se mají řídit příslušnými postupy a/nebo se poradit se specialisty (např. s hematology, se specialisty na koagulaci). Prozatímní doporučení pro diagnostiku a léčbu TTS lze nalézt na stránkách České společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP: https://csth.cz/doporucene-postupy/ a mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu: https://www.isth.org/news/561406/The-ISTH-Releases-Interim-Guidance-on-Vaccine-Induced-Immune-Thrombotic-Thrombocytopenia-VITT-.htm. O doporučených postupech informovala rovněž Evropská agentura pro léčivé přípravky dne 7. 6. 2021: https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-raises-awareness-clinical-care-recommendations-manage-suspected-thrombosis-thrombocytopenia.