TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ

Průlomový výsledek kontroly Krajské hygienické stanice Libereckého kraje: Ředitel nezodpovídá za nošení roušek ve škole

Semily, 27. května 2021

Škola ani její ředitel nemohou nést odpovědnost za to, zda žáci ve škole nosí respirátory. Nemohou tedy ani žakům, kteří respirátory nosit nechtějí nebo nemohou, nařizovat jejich nasazení, nebo je z tohoto důvodu dokonce vyřadit z prezenční výuky. K tomuto závěru dospěli pracovníci Krajské hygienické stanice Libereckého kraje poté, co se vypořádali s námitkami k závěrům kontroly, kterou provedli v dubnu ve Waldorfské základní a střední škole Semily. K tomu to průlomovému zjištění bohužel dospěli až o měsíc později. Mezitím městská rada odvolala z funkce ředitele Ivana Semeckého právě proto, že podle radních vědomě porušoval povinnosti stanovené mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.

Děti mají právo na vzdělání bez podmínek nošení roušek či testování ve školách. Za výchovu a vývoj dítěte jsme v prvé řadě odpovědni my, rodiče, proto musíme vždy jednat v jeho zájmu. Takto argumentovali a stále argumentují rodiče dětí. Ti, kteří odmítají testování, do školy nesmí, proto se učí doma. Rodiče, kteří nemohou zůstat doma a musí dát dítě do školy, je pod nátlakem nechávají testovat, ale každé pondělí předávají zástupci školy prohlášení o bezinfekčnosti dítěte a písemný nesouhlas s testováním.

 

To, že krajská hygienická stanice vypustila ze svého protokolu o kontrole obvinění z toho, že by škola či pan ředitel pochybili proto, že umožnili školákům, kteří odmítli nosit respirátor či roušku, prezenční výuku, je průlomový krok, který může mít mnoho zcela zásadních důsledků. Jsem rád, že krajská hygienická stanice potvrdila náš dlouhodobý názor. Potvrzuje se, že ministerstvo zdravotnictví ani vláda nemají jasno v tom, jak funguje systém státní moci. Doufejme, že zásady demokratického právního státu podpoří i další orgány,“ uvedl Tomáš Nielsen, právník a spoluzakladatel Zdravého fóra.

 

„Dělal jsem maximum proto, aby se výuky mohli zúčastnit všichni žáci a žákyně. Jsem rád, že mi hygiena dala za pravdu. Teď ještě nějak pořešit to mizerné testování zdravých dětí přímo ve škole a zase bude na světě o trochu veseleji,“ prohlásil Ivan Semecký, který se přihlásil do konkurzního řízení na nového ředitele.

 

„Pan Semecký má stále naši velkou podporu, jsme rádi, že se přihlásil do nově vypsaného konkurzního řízení na pozici ředitele naší školy. Opravu protokolu o kontrole, který vydala Krajské hygienická stanice Liberec, chápeme jako uznání faktu, že škola ani její ředitel nemá povinnost ani pravomoc vyžadovat nošení roušek ani jiných ochranných prostředků na půdě školy, a nemá právo bránit zdravým dětem v osobní účasti na výuce. Naše snahy o bezpodmínečný návrat všech děti do škol pokračují. Žaloby, které jsme podali, je možné sledovat na úřední desce Nejvyššího správního soudu,“ uvedla Jiřina Lenová, zástupkyně rodičovské iniciativy.

 

Kontakt pro média: Jiřina Lenová, tel.: 775 204 177, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Protokol z hygieny zde.

Dodatek k protokolu zde.